Bitcoin


İlk kripto para birimi olan Bitcoin, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran merkezi olmayan bir dijital nakit türüdür.
Bitcoin yaratıcısının takma adı Satoshi Nakamoto, “İhtiyaç duyulan şey, güven yerine kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemidir ve iki istekli tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin verir,” diye yazdı.
2009’da piyasaya sürülen Bitcoin, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran merkezi olmayan bir dijital nakit biçimi olan kripto para birimi adı verilen yeni bir varlık türünün ilkiydi.
Bitcoin’in değeri Aralık 2020’de tüm rekorları kırdı.Dünyanın ilk ve en popüler dijital para birimi olan bitcoin satın almanın spot fiyatı, Aralık 2018’de 3.237 $ ‘a kadar düşen işlemden sonra 23.000 $’ ı gölgede bıraktı. Fiyatlar yükseldikçe, Bitcoin satın almaya olan kamu ilgisi de artıyor. Bilmeniz gereken ilk şey: Tüm yatırımlar risk taşır, ancak Bitcoin gibi deneysel kripto para birimleri en riskli olanlar arasındadır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.
Bitcoin nasıl çalışır?
Her bitcoin (ticaret sembolü “BTC”, “XBT” de kullanılmış olsa da), bir bilgisayar veya akıllı telefondaki dijital bir cüzdanda depolanan bir bilgisayar dosyasıdır.
Blockchain : Bitcoin, paylaşılan bir genel muhasebe defteri oluşturan, blockchain olarak bilinen açık kaynak koduyla desteklenir. Her işlem, koda “zincirlenmiş” ve her işlemin kalıcı bir kaydını oluşturan bir “blok” dur. Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in ardından gelen 6.000’den fazla kripto para biriminin kalbinde yer alıyor.
Özel ve genel anahtarlar : Bir bitcoin cüzdanı, sahibinin işlemleri başlatmasına ve dijital olarak imzalamasına izin vermek için birlikte çalışan ve yetkilendirme kanıtı sağlayan bir genel anahtar ve özel bir anahtar içerir.
Bitcoin madencileri : Madenciler – veya eşler arası platformun üyeleri – daha sonra işlemi bağımsız olarak yüksek hızlı bilgisayarlar kullanarak, tipik olarak 10 ila 20 dakika içinde onaylar. Madencilere çabaları için bitcoin olarak ödeme yapılır.


Anahtar Kelimeler :