ClubHouse


Bir sürü sosyal medya platformu var ve bunlara bir yenisi daha eklendi. Yapılan haber tarzı reklamlarla şu an için insanları kendine üye olamaya teşvik eden, dikkat çekmeyi başarmış bir uygulama.  Ancak gösterilen ilgiden dolayı iyi şeylere de vesile olabilir, boktan bir yere de dönüşebilir diye düşünüyorum.
Aslında internet, bildiğiniz gibi iyi kullanırsanız iyi, kötü kullanırsanız kötü amaçlarınıza hizmet ediyor.
Tamamen sizin karakterinizle doğru orantılı çalışan bir şey ne aradığınıza bağlı.
Tabi bu uygulamanın Türkiye’de popüler olmasıyla bu durum değişebilir, sosyal medya tilkisi jaws abilerimiz bu durumdan nasıl faydalanacaklar bakalım. Bana onları pek cezbedecekmiş gibi gelmiyor tabi.
Kendisini “ Ses temelli yeni nesil bir ağ” olarak tanımlayan Clubhouse, kullanıcılarına özel sohbet odaları üzerinden sadece sesleriyle iletişim kurma imkanı sunuyor. Bu sohbet odaları, genelde bir konu başlığı üzerine kuruluyor ve diğer platformların aksine bu odalar, oldukça aklıselim tartışmalar ev sahipliği yapıyor. Öyle ki dinleyici olarak girdiğiniz bir odada konuşmak için el kaldırmanız gerekiyor.
Bence bu noktada Clubhouse özel kılan şey sadece ses ile kurulan iletişim vurgusu ve entelektüel bir alan gibi gözükmesi yoksa aynı olayı Instagram’da ya da Facebook’da görüntülü olarak da yapabiliyorsunuz. Yeni şeyler her zaman dikkat çeker ve size daha farklı hissettirir.  Bu noktada Clubhouse farklı bir alternatif gibi duruyor.  Sadece ses ile iletişim olması abuk subuk durumların biraz daha önüne geçebilir ve dikkatiniz dağılmadan karşınızdaki kişinin ne dediğine daha fazla odaklanabilirsiniz. Davetiye ile üye olunması aksi takdirde sıra beklenmesi de onu biraz daha özel gibi göstermiş. Konusunda uzman birinin Clubhouse kullanarak bir şeyler anlatması ve onu dinleyerek istediğinizde ona sesli bir şekilde soru sorabilmeniz  bire bir sesli iletişime geçmeniz güzel. Tabi çok takipçisi olan ve organizasyonu iyi yapamayan biriyse size sıra gelmeyebilir fakat geçtiğimiz günlerde Elon Musk önemli bir basın açıklaması için bu uygulamayı kullandı artık gerisini siz düşünün.  Ancak bu durum yeterince ilgi görürse bu özelliği Instagram gibi uygulamalarda da göreceğimiz kesin. Çünkü bazı uygulamaların zamanla kendilerine Tiktok’a benzer bir özellik eklediğini gördük ki, tabi bu  o uygulamaların ana temalarını hiç bir zaman değiştirmedi. Aksine bence renk kattı. Yani uygulamalar birbirlerinden esinlenebiliyor. Ancak normal kullanıcıların çoğu bir süre sonra iletişimde mutlaka görüntü arayacaklar. Şimdilik reklamların etkisiyle merakımızı cezbetmeyi başarmış bir uygulama fakat zamanın etkisiyle insanlar ona da gerçekte hak ettiği değeri gösterecek elbet.
Buraya da web adresini yapıştıralım:  https://www.joinclubhouse.com/


Anahtar Kelimeler :